Изложба, създадена след срещи на художници със затворници, ще бъде подредена в галерия „Доза“ от 26 август до 14 септември.
Емблематичният Фонтан ди Треви в Рим ще има нов облик след ремонта, който започна днес, предаде АФП, като цитира местните власти.
По време на реконструкцията туристите ще могат да го наблюдават от специално изграден мост. Стъклените панели ще позволяват на посетителите да продължат обиколката си, докато се извършват почистващи и ремонтни дейности в долната част на фонтана, където се хвърлят монети във водата. В момента мостът е в процес на изграждане и трябва да бъде готов през следващите седмици, отбелязва АФП.
Сцена от филма "Сладък живот" на Федерико Фелини прави паметника известен и той се превръща в забележителност и един от най-посещаваните обекти в Рим. Фонтанът е "разположен в много оживена пешеходна зона и е подложен на специфични микроклиматични условия", което е довело до развитието на "инвазивна растителност и варовикови
Кураторът Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца. Експозицията е озаглавена „Пред очите ни“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 12 декември, съобщават от Националната галерия.
„Сред най-утвърдените художници в България, Калин Серапионов е плътно свързан с разгръщането на потенциала и развитието на огромните възможности на видео в контекста на изкуството. Съсредоточен е върху способността му да задържа внимание, да формира образ и да произвежда съспенс без наративни похвати и литературност на сюжета. Серапионов се посвещава на видеото още през 1990-те, изучавайки самостоятелно възможностите на камерите с магнитна лента и VHS-формата. Днес стъпва уверено в пространството на дигиталните технологии с подчертано критично отношение към клишетата, които се проявяват при масовата им употреба“, разказват от екипа.
По думите им
Млад мъж губи съпругата си след дълга борба с тежко заболяване. Неспособен да отработи травмата, той поръчва експериментална технология, която му позволява да се среща с жена си в паралелна дигитална реалност.
Сюжетът е от „Съзвездия“ на Ник Пейн, първата за новия сезон премиера в Народния театър.
Първите представления са на 12, 25 и 29 септември, съобщават от трупата.
Сценичната версия и режисурата са на Елица Йовчева, преводът – на Матей Тодоров, сценографията, костюмите и видеодизайнът – на Петко Танчев, композитор е Георги Атанасов.
В спектакъла участват актьорите Ненчо Костов и Радина Думанян.
Докога и докъде се простира животът? Възможен ли е и отвъд своя край? Какво значи „време“ в контекста на детермин
Американският певец Джели Рол оглави класацията на „Билборд“ за албуми с Beautifully Broken, съобщи сайтът на изданието.
Beautifully Broken влезе в класацията с продадени 161 000 еквивалентни единици за отчетния период. Продукцията е вторият албум на Джели Рол, който влиза в топ 10 на класациите на „Билборд 200“. През 2023 г. албумът Whitsitt Chapel се класира до трета позиция в чарта. Освен това Beautifully Broken е на трето място по брой продадени еквивалентни единици за кънтри албум през 2024 г., следвайки дебютните продукции на Бионсе и Пост Малоун.
На второ място дебютира в класацията албумът Last Lap на американския рапър Род Уейв с 127 000 продадени еквивалентни единици.
От 14-о място на 3-та позиция се завръща певицата Чарли Екс Си Екс с Brat. За отчетения период са продадени 105 00
Предстоящото продължение на филма „Приложна магия“ ще се придържа към оригинала от 1998 г., съобщи „Холивуд рипортър“.
Американската филмова продуцентка Денис ди Нови, която работи за филма от 1998 г., разказва в интервю за списание „Пийпъл“, че новия филм ще следва сюжетната линия на оригинала.
„Мисля, че основната грешка, която допускат хората, когато правят продължения е, че искат да бъдат оригинални и да изненадат хората с нещо различно“, каза Ди Нови.
Тя отбеляза, че екипът на новата продукция осъзнава колко важен е първият филм за много хора, и по-специално за жените.
През юни беше обявено, че Сандра Бълок и Никол Кидман ще се завърнат в продължението. Акива Голдсман отново е сценарист на филма. Очаква се Бълок и Кидман да продуцират заедно с Ди Нови.
Подробности около сюжета все още не са известни. Въпреки това Ди Нови каза, че
Експозицията е озаглавена „Между обитатели (Изкуство от затвора)“ и е курирана от Цветелина Анастасова, съобщават организаторите.
Със свои творби в събитието участват Антония Колева-Нитра, Драгомир Костадинов- PXRN, Mира Недялкова, Михаела Зоева, Стефан Чурчулиев. Автор на графичната идентичност е Аделина Бонева.
„Между обитатели“ е продължение на дългогодишното ни изследване върху свободата на духа у артиста и лишения от свобода. В рамките на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists даваме възможност за наблюдение върху взаимодействието между две групи с различни особености – артисти и затворници, всички те често поставяни отвъд границите на общоприетото“, разказват от екипа.
Организаторите припомнят, че досега са осъществени изложбите „Песен за човека“ (2020), „Отвън/ навътре“ (2021), „Отворени пространства - „Дуел“ в затвора“ (2022) и изданието „Затвор - изкуство зад решетките“ (2023), което разказва за срещите ни с лишени от свобода. „Този проект е продължение на артистичната ни интервенция в затвора“, казват те.
По думите им концепцията се основава на полевия опит, който артистите извличат от неформалните си срещи и разговори със затворниците в рамките на няколко сесии. Тези срещи се явяват концептуалното платно, върху което артистът създава своята творба.
Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес.
Азиатската нация и управляваният от комунисти остров са разделяни от 13 000 км разстояние, както и от различни езици и културни традиции. Въпреки това изглежда, че тези бариери падат благодарение на заразителните ритми и сложната хореография на корейския поп.
Корейската популярна музика, или кей поп, стана известна по света, като днес момчешки банди като Би Ти Ес и Ен Си Ти, както и техният женски аналог „Блекпинк“ съперничат на Тейлър Суифт по брой сваляния от мрежата и продажби на албуми.
Сега кей попът бавно навлиза в Куба, където салсата е крал и скоростта на интернет доскоро беше наистина ниска.
През почивните дни, далеч от Сеул, десетки юноши, носещи плисирани
Микрофестивалът „Инфундибулум“ започва на 12 октомври в подлеза на автогарата в Габрово, съобщават организаторите.
Това е вторият микрофест на платформата Capturing Creativity на габровката Росина Пенчева. Тази година микрофестивалът носи името "Инфундибулум" и преобразява нетипичното за събития градско пространство с триизмерна артинсталация, читалня за фантастика, концерти и диджей сет.
Цялата програма е с вход свободен, посочват организаторите.
„В основата на настоящото издание на микрофестивала е идеята на габровската художничка Невена Екимова да сътвори за подлеза инсталация от метал, вдъхновена от теориите за гънките във време-пространството. Невена е създателка и на Огледалната и Детската зала в Музея на хумора и сатирата, а зад гърба си вече има редица международни изложби. Тя е и кръстница на тазгодишното събитие – и
Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ тази вечер.
„Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите.
Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция.
В приветствието си към музея от името на областния управител на Габрово Мария Башева, заместник областният управител Даниела Маринова посочи, че благодарение на усърдието на всички в &b
Седем представления от България, Северна Македония и Словения са част от третото издание на Балкански театрален фестивал, организиран от Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград.
Днес директорът на театъра Маргарита Мачева представи подбраните заглавия, като отбеляза, че тази година за фестивала са селектирани спектакли, които са изключителни по художествени критерии и тематика.
Насочили сме се към социално ангажираното изкуство, което може заедно с това да бъде много вълнуващо и ярко като театрален език, те са перфектна комбинация между смисъл и изкуство, посочи Мачева. Тя отбеляза и целта на театъра през последните години – да създава вълнуващи, важни спектакли, които да занимават хората с теми, които те срещат в ежедневието си, в обществото, дори с политически въпроси.
Балкански театрален фестивал ще се проведе тази година в
Обявиха 11-те финалистите в първите награди SoAlive Music Video Awards. Изборът е направен измежду стотици кандидатури от цяла Югоизточна Европа от международно жури, допълват организаторите.
Сред финалистите има групи – Flygood с „Жив късмет“, Flying Nomads с Redwall и Woomb с Last Rays.
Както информирахме, победителят ще бъде обявен на церемония, на 3 октомври. Събитието е част от музикалната конференция SoAlive (SAMC), която ще се състои от днес до 4 октомври 2024 г. в София и се очаква да посрещне над 400 международни делегати.
Победителят ще получи грант в размер на 10 000 евро за създаване на нов музикален видеоклип с подкрепата на Magic Shop. Той ще бъде предоставен под формата на наем на оборудване. Това включва всякакъв вид оборудване
„Комуникационният обмен между лишения от свобода обитател на света „вътре“ и лишения от ограничения артист, обитател на света „отвън“, практически се развива на границата. Там се ражда силен, творчески, емоционално презареден импулс. Подобно проникване подчертава парадоксалните измерения на свободата.
В диалог с лишените от свобода, артистът - свободният човек, се изправя пред ограниченията на собствения си „социален затвор” и търси границата на свободата извън конкретната топография на затвора“, разказват от екипа.
/ВСР